W kwietniu 2022 roku Muzeum Regionalne w Stalowej Woli sfinalizowało zakup zabytkowej kamienicy w Rozwadowie na rzecz miasta Stalowej Woli i przejęło od Fundacji KEDYW projekt utworzenia w niej Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej tzw. Muzeum Kedywu. Niestety drugi rok z rzędu w budżecie miasta Stalowej Woli nie znalazły się fundusze na wsparcie nowej placówki muzealnej w zabytkowym obiekcie.

Obecnym właścicielem i zarządcą zabytkowej siedziby przyszłego Muzeum Kedywu jest Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, które z dużym sukcesem prowadzi na terenie miasta trzy zabytkowe obiekty muzealne. Od finału przejęcia siedziby i projektu Muzeum Kedywu liczyliśmy, że być może Muzeum będzie mogło wreszcie rozwinąć skrzydła i że będzie w ten sposób miało większą szansę na zdobycie środków na remonty. Od lat pogarszał się problem z dachem a my próbowaliśmy to ciągle łatać, bo nie udawało się Fundacji pozyskać zewnętrznych funduszy na wymianę dachu. Jeszcze przed sfinalizowaniem zakupu biliśmy na alarm o stanie dachu i że ten stan zagraża mocno niepowtarzalnemu i oryginalnemu lokalowi Kedywu Armii Krajowej, który znajduje się na strychu kamienicy, tuż pod zdegradowanym dachem. Od lat informowaliśmy władze miejskie poprzez rozmowy z Radnymi o nagłej sytuacji z dachem. Wiele razy o tych sprawach rozmawialiśmy też z przewodniczącym Rady Miejskiej Stanisławem Sobierajem, który wiele razy zapewniał nas, że miastu zależy na tej sprawie i będzie ta sprawa traktowana poważnie. Od 2016 roku rokrocznie słyszymy podczas uroczystości pod Kedywem każdego 18 maja (rocznicy ataku na bazę) z ust lokalnych władz, że pamiętają o tej ważnej historii naszego miasta lecz niestety lata lecą, a sprawa Muzeum Kedywu wciąż stoi w miejscu.

Budżet na 2024 rok znów bez wsparcia dla Muzeum Kedywu

15 listopada 2023 roku prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny ogłosił kolejny rekordowy budżet miasta na rok 2024, w którym znów nie znalazły się żadne środki dla Muzeum Kedywu. W budżecie, który zawiera 119 punktów i w którym zabezpieczone zostały ogromne fundusze na różnego rodzaju projekty rekreacyjne i obiekty sportowe, kolejny raz nie znalazły się fundusze na remonty bardzo ważnych historycznie zabytków. Kolejny raz nie ma nic dla Dworku Myśliwskiego czy innych zabytkowych obiektów na terenie Parku Dworskiego (byłego majątku rodziny Lubomirskich). Wśród wielu inicjatyw nie znalazły się kolejny rok fundusze dla sypiącego się obiektu Muzeum Kedywu, w którym w marcu br. zawaliła się część stropu przed lokalem Kedywu co powoduje, że w obecnym stanie do lokalu już się nie da wejść. Od marca informujemy różne osoby o tym stanie rzeczy ale nikt się tym nie przejmuje. Włodarze naszego miasta chyba nie rozumieja, że obiekty zabytkowe to miejsca, które oryginalne mogą być tylko raz. W przypadku Kedywu podłogę da się jeszcze odtworzyć ale strop, który zawierał tajną skrytkę, zrobioną prawdopodobnie przez żołnierzy Kedywu już straciliśmy nieodwracalnie. Ta która zostanie może kiedyś odtworzona, będzie już tylko nieoryginalną kopią.

Jeśli chodzi o sprawę samego dachu Muzeum Kedywu, to ta była już krytyczna w 2022 roku. Mówiliśmy o tym wiceprzewodniczącemu Rady oraz Pani dyrektor Muzeum Regionalnego gdy budynek przechodził na własność miasta. Osobiście kilkakrotnie zwracałem uwagę na stan dachu i prosiłem miasto oraz Muzeum Regionalne by dach zabezpieczyć plandekami na zimę, aby w ten sposób częściowo powstrzymać lejącą się do środka wodę. Niestety moje apele nie zostały wysłuchane i nikt już chyba na moje apele nie reaguje.

Ale wracając jeszcze do budżetu… w budżecie na rok 2024 w punkcie 107. czytamy, że dla Muzeum Regionalnego, które zarządza czterema placówkami w Stalowej Woli zabezpieczono jedynie 50 000 zł. jako dotację na zakup zabytków. Naszym zdaniem to jakiś żart, biorąc pod uwagę, że znalazło się np. 1 000 000 zł na modernizację Wodnego Placu Zabaw, który zaledwie kilka lat temu został zbudowany. Naprawdę zadziwiająca jest w naszym mieście hierarchia ważności projektów na jakie rokrocznie decyduje się miasto. Co roku pojawiają się wielkie kwoty na różnego typu rzeczy, zdawałoby się mało ważnych, gdy w tym czasie są naprawdę inne rzeczy mocno zaniedbane i od lat pomijane.

Co z Muzeum Kedywu w 2024?

Jak nas informuje na bieżąco dyrektor Muzeum Regionalnego Pani Aneta Garanty, przez ostatnie półtorej roku mimo starań Muzeum Regionalnego, wciąż nie udaje się zdobyć środków zewnętrznych na remonty obiektu. Czy i kiedy minie fatum nad zabytkową siedzibą przyszłego Muzeum Kedywu, nie jesteśmy w stanie Państwu odpowiedzieć. Ci co mogli by w tej kwestii wiele na szczeblu lokalnym, niestety jak widać mają kompletnie inne priorytety.

Budżet miasta Stalowej Woli na 2024 roku poniżej:

prezes