Badania konspiracji (1939-1989)

Od 2016 roku aktywnie prowadzimy działalność badawczo-naukową mającą na celu udokumentowanie Armii Krajowej i żołnierzy konspiracji antyniemieckiej z północnego Podkarpacia. W szczególności badamy dzieje Kierownictwa Dywersji AK tzw. Kedywu w Obwodzie Nisko-Stalowa Wola Armii Krajowej i jej działalności w okolicach północnego Podkarpacia. Dodatkowo badamy i dokumentujemy inne organizacje konspiracyjne i niepodległościowe z okolic północnego Podkarpacia, a w szczególności z Miasta Stalowej Woli gdzie znajduje się nasza siedziba. W 2023 roku poszerzyliśmy nasze badania konspiracji antykomunistycznej o lata 1956-1989 obejmując tzw. „trzecią konspirację”. Obecnie nasze badania obejmują ludzi i organizacje z trzech okresów:

  • Konspiracji antyniemieckiej z lat 1939-1945
  • Konspiracji antykomunistycznej i antysowieckiej z lat 1945-1956
  • Konspiracji antykomunistycznej z lat 1956-1989

W wyniku naszych badań powstają artykuły, biogramy i opracowania, które publikowane są w następujących miejscach:

Materiały i pozyskiwanie eksponaty z naszych badań w przyszłości zasilą ekspozycje i archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej w Stalowej Woli (tzw. Muzeum Kedywu).

Aktywnie poszukujemy zdjęć, dokumentów oraz wszelkich eksponatów do naszych badań i ekspozycji. Osoby posiadające materiały, eksponaty, wiedzę o AK i konspiracji oraz wszystkich chcących podzielić się z nami swoją wiedzą, prosimy o kontakt pod numerem tel. 722-333-960.