Tuż przed świętami na Sesji Rady Miejskiej miasta Stalowej Woli 20 grudnia 2024 r. radni odrzucili Petycję Fundacji KEDYW w sprawie przywrócenia dawnej nazwy ulicy nazwanej w 2023 r. na część komunisty towarzysza Zdzisława Malickiego, która jak twierdzi Instytut Pamięci Narodowej jest niezgodna z ustawą dekomunizacyjną.

Petycja przed sesją została negatywnie oceniona przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji, w której zasiada była komunistka, Poseł na Sejm PRL z ramienia PZPR i obecna wiceprzewodnicząca RM towarzyszka Joanna Grobel-Proszowska. Następnie na sesji sprawę przedstawił przewodniczący Komisji Andrzej Kochan, który bronił wcześniejszą decyzję RM dwoma wyrokami sądów, które w obydwóch przypadkach były wadliwe.

Tuż przed przed podjęciem tematu salę opuścił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, który z ww. komunistami odsłaniał w 2023 r. ulicę i pomnik na cześć Malickiego. Jak widać na załączonym filmie, na sesji posługiwano się jedynie słowem „petycja” w odniesieniu do sprawy. Ani razu nie została przedstawiona treść naszej petycji, jakby nie chcieli aby dotarła ona do opinii publicznej. To wszystko chyba miało posłżuć relatywizowaniu sprawy, a w szczególności przeszłości towarzysza Malickiego, którego jak widać na filmie radni próbują malować jako szeregowego członka PZPR, który ma wielkie zasługi dla miasta, i którego komunistyczna przeszłość nie powinna być brana pod uwagę. A fakt, że ulica jest niezgodna z ustawą dekomunizacyjną, którą potwierdza państwowa instytucja w ogóle został całkowicie pominięty, no bo przecież oni też uważają, że mogą prawo interpretować „tak jak je oni rozumieją”.

cdn.

Marek Wróblewski
prezes Fundacji KEDYW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *