W tym roku przypada 80. rocznica poświęcenia kościoła św. Floriana i 80. rocznica niemieckiej egzekucji żołnierzy Korpusu Zachodniego-Armii Krajowej w Stalowej Woli.

Te dwa nieodłączne ze sobą wydarzenia miały miejsce 80 lat temu, 12 grudnia 1943 roku w Stalowej Woli. Wówczas staraniem pierwszego proboszcza i kapelana AK ks. Józefa Skoczyńskiego udało się przekonać niemieckiego okupanta by pozwolił przenieść mały drewniany kościółek z pobliskiej wsi Stany do Stalowej Woli, gdyż teren na którym stał miał zostać przekształcony w niemiecki poligon. Niemieccy okupanci zgodzili się przenieść kościół. Niestety w dzień jego poświęcenia zechcieli w niemieckim stylu pokazać polskiej ludności swoją niemiecką hojność i w godzinę święcenia kościoła zamordowali w egzekucji 10 żołnierzy dywersyjnego oddziału Korpusu Zachodniego, których zdołali aresztować kilka dni wcześniej.

Jak co roku wspominamy tamte wydarzenia i oddajemy hołd żołnierzom KZ-AK, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę o wolną Polskę. We wtorek, 12 grudnia 2023 r. o godz. 16.30 złożymy kwiaty i zapalimy znicze przy Mauzoleum Żołnierzy Armii Krajowej na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli gdzie spoczywają zamordowani w egzekucji żołnierze. Następnie przejedziemy na ulicę Energetyków (koło LOK) i o godz. 17.00 zapalimy znicze pod krzyżem Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW, z którą byli wcześniej związani dowódcy KZ) i przejdziemy w głąb lasku by zapalić znicze pod pomnikiem w miejscu egzekucji. Ostatnim punktem tego dnia będzie wspólna modlitwa o godz. 18.00 w kościele św. Floriana na ul. Floriańskiej w intencji zamordowanych żołnierzy. Zapraszamy do uczestnictwa.

Zarząd Fundacji KEDYW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *