W tym miesiącu mija rok od odsłonięcia niezgodnej z prawem ulicy i tablicy na cześć komunisty Zdzisława Malickiego przez władze miasta Stalowej Woli. Nie godząc się na upamiętnianie komunistów w naszym mieście zaprotestujemy kolejny raz.

30 września 2023 roku prezydent miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny z naczelnymi komunistami Stalowej Woli – Joanną Grobel-Proszowską (poseł na Sejm PRL z PZPR) oraz Jerzym Augustynem (ZSMP, PZPR, PRON) – odsłonili w publicznym miejscu niezgodną z obowiązującym prawem tablicę i ulicę nazwaną na cześć wysokiej rangi komunisty Zdzisława Malickiego. Tablicę i zmianę ulicy wcześniej zatwierdziła Rada Miejska mimo, że Instytut Pamięci Narodowej wskazał, że upamiętnienie Malickiego będzie niezgodne z art. 1. ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (Dz. U. z 2018 r. poz. 1103).

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny odsłania 30 września 2023 r. tablicę pamiątkową na cześć komunisty Malickiego wraz z komunistami z Rady Miejskiej Joanną Grobel-Proszowską (PZPR) i Jerzym Augustynem (PZPR). (fot. TVK Stella)

Władze ignorują prawo

Po odsłonięciu tablicy i ulicy Malickiego, IPN ponownie poinformował prezydenta miasta Stalowej Woli o tym niezgodnym z prawem upamiętnieniu, niestety prezydent jak i Rada Miejska zignorowali kolejny raz informację z IPN o złamaniu ustawy. Czas pokazał, że władze Stalowej Woli nie zamierzają wycofać się z tej haniebnej decyzji upamiętniającej gorliwego komunistę, który przez 36 lat wiernie służył zbrodniczej PZPR, i który w stanie wojennym wraz z PZPR zdelegalizował niepodległościowy ruch NSZZ „Solidarność”.

Protestujemy!

Po upamiętnieniu w 2023 r. towarzysza Malickiego Fundacja KEDYW jako jedyna organizacja zabrała w tej sprawie publicznie głos i zgłosiła swój sprzeciw przeciwko upamiętnianiu komunistów na ulicach Stalowej Woli. Po odsłonięciu wystosowaliśmy do prezydenta miasta Lucjusza Nadbereżnego formalny protest, którego treść przesłaliśmy do innych organizacji patriotycznych i osób licząc wówczas, że włączą się do protestu. Niestety jak czas pokazał, w tym apelu pozostaliśmy sami. Wiele organizacji i osób do których się zwróciliśmy nie chciało narazić się obecnej władzy i wolało pozostać bez moralnego kręgosłupa. Cała ta sytuacja pokazała też, że większość społeczeństwa została efektywnie znieczulona i przyzwyczajona do nostalgii postkomuny uznając, że komunizm jak i jego twórcy mogą mieć dziś swoje miejsce w wolnej Polsce. My jednak nie zgodziliśmy się na taki stan rzeczy i 2 marca 2024 roku zorganizowaliśmy Protest, na który przybyło prawie 40 stalowowolskich patriotów, którzy sprzeciwili się upamiętnianiu komunistów i którzy także manifestowali swój sprzeciw przeciwko cenzurowaniu prawdziwych bohaterów przez obecny rząd.

Rok bezprawia ws. Malickiego

Nasze władze pozostają jednak nieugięte i po upływie roku perfidnego łamania prawa sytuacja wciąż nie przeszkadza ani Radzie Miejskiej, ani prezydentowi i wygląda to na to, że wszyscy odpowiedzialni za nasze miasto są wyznawcami tej samej zasady jaka stosowana jest przez obecny rząd w Warszawie, czyli „wszystko będzie zgodnie z prawem, tak jak my je rozumiemy”.

My jednak wciąż pamiętamy i nie godzimy się na taki stan rzeczy. Sprzeciwiamy się upamiętnianiu komunistów służących w szeregach zbrodniczego totalitaryzmu jaki komuniści utrwalali na terenach Polski przez 45 lat i dlatego kolejny raz wyjdziemy na ulicę protestując przed tablicą komunisty Malickiego w Stalowej Woli. Będziemy dalej domagać się poszanowania prawa zakazującego propagowania komunistów i zabrania z przestrzeni publicznej tablicy towarzysza Zdzisława Malickiego.

Zapraszamy zatem kolejny raz wszystkich patriotów i wszystkich, którzy nie godzą się na obecne bezprawie do zaprotestowania razem z nami w poniedziałek 30 września 2024 r. o godz. 18.00 przed tablicą komunisty Malickiego w Stalowej Woli.

Pobierz plakat i udostępnij znajomym: