Kardynał Karol Wojtyła święci kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli 2 grudnia 1973 r.

50 lat temu, 2 grudnia 1973 roku ówczesny kardynał Karol Wojtyła, a późniejszy Papież Jan Paweł II poświęcił kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli (obecnie Bazylika Konkatedralna).

Poświęcenie kościoła w Stalowej Woli zakończyło kilkunastoletnią batalię z komunistami, którzy za wszelką cenę chcieli zatrzymać budowę tej świątyni. Zbrodnicze władze PRL do ostatniego dnia walczyli ale nie pokonali woli mieszkańców o stalowej woli.

Nawet w dzień poświęcenia kościoła komuniści usilnie starali się zdeprecjonować to wydarzenie i aby zapobiec uczestnictwu w tym wydarzeniu pracowników Huty Stalowa Wola, ówczesny dyrektor HSW towarzysz Zdzisław Malicki ustanowił tego dnia przymusowy dzień pracy, mimo że była to niedziela – wolny dzień od pracy.

Niestety dziś 34 lata po komunizmie dochodzi do patologicznych sytuacji gdzie z jednej strony upamiętnia się takie wydarzenia jak poświęcenie kościoła i w tym samym czasie dawni sprzymierzeńcy komunistycznych władz PRL upamiętniają tych co tą zbrodniczą władzę stanowili i utrwalali. Taka sytuacja miała miejsce właśnie w Stalowej Woli 30 września 2023 r. kiedy prezydent miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny wraz z komunistami z rady miejskiej upamiętnili wspomnianego towarzysza Malickiego (czytaj tutaj) poprzez nazwanie jednej ze stalowowolskich ulic jego imieniem.

Fundacja KEDYW sprzeciwia się takim zjawiskom i protestujemy w tej sprawie. (Przeczytaj PROTEST TUTAJ).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *