Janusz Wilczek w 1980 roku czołowy działacz NSZZ „Solidarność” w Stalowej Woli odznaczony został w Święto Niepodległości Krzyżem Wolności i Solidarności przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Pan Janusz Wilczek odznaczony został Krzyżem Wolności i Solidarności w USA przez Konsulat Generalny RP w Los Angeles podczas uroczystej gali zorganizowanej z okazji Świętą Niepodległości w sali Thayer Hall przy szkole muzycznej Colburn School w Los Angeles.

Odznaczenie Prezydenta RP Janusz Wilczek otrzymał na wniosek prezesa Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej, który wnioskował do Prezydenta RP o odznaczenie Go za zasługi na rzecz niepodległości i suwerenności Polski i za respektowanie praw człowieka w czasach PRL.

Zasłużony działacz NSZZ „Solidarność” Ziemi Sandomierskiej

Janusz Wilczek urodził się 4 lipca 1954 roku w Nisku (woj. podkarpackie). W 1980 roku gdy rodziła się „Solidarność” pracował w Elektrowni w Stalowej Woli. Tam został członkiem związku i wkrótce współorganizował Komisję Zakładową w Elektrowni „Stalowa Wola”, w której pełnił funkcję przewodniczącego do czasu wyborów w Regionie. Następnie powołany został na członka Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Stalowa Wola oraz członka Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. W tamtym czasie był także współorganizatorem Krajowej Komisji Energetyków.

W 1981 roku był stalowowolskim delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, który odbył się w Gdańsku, w hali sportowo-widowiskowej „Olivia”. Przed wprowadzeniem stanu wojennego przez komunistyczne władze, uznany został za zagrażającego bezpieczeństwo i porządek publiczny przez wojewódzką komendę Milicji Obywatelskiej (MO). W raportach MO ówczesny komendant napisał o nim: „nawołuje do niepokojów społecznych i naruszania porządku prawnego”. Za swoją działalność niepodległościową został wkrótce aresztowany i uwięziony w Rzeszowie-Załężu.

Emigracja

Po wyjściu z więzienia w obawie przed dalszymi represjami skorzystał z możliwości opuszczenia kraju wraz z żoną i córką. Początkowo znalazł się z innymi stalowowolskimi działaczami „Solidarności” w obozie przejściowym w Niemczech, skąd później wyemigrowali do USA i osiedlili się w Los Angeles w stanie Kalifornia.

Dziś Janusz Wilczek jest szczęśliwym ojcem trzech córek i dziadkiem oraz aktywnym społecznikiem wśród Polonii amerykańskiej. Od kilku dekad pracuje jako informatyk w jednej z największych kalifornijskich firm z branży opieki zdrowotnej.

Upamiętniony w Muzeum

Działalność Janusza Wilczka w NSZZ „Solidarność” dokumentują liczne publikacje oraz ekspozycje Muzeum Jana Pawła II przy Bazylice Konkatedralnej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.

Janusz Wilczek z żoną, córkami i wnuczką podczas gali w Los Angeles (fot. FK)

MW

© 2016-2024 Fundacja KEDYW. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów lub zdjęć bez zgody Fundacji zabronione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *