W sobotę, 19 października 2024 roku wraz z harcerzami 5 Drużyny Harcerskiej Wahpeton oddaliśmy hołd zamordowanym przez Niemców w dwóch egzekucjach na terenie dzisiejszej Stalowej Woli.

W pierwszej egzekucji 19 października 1943 roku w Rozwadowie na tzw. „Dołach” Niemcy rozstrzelali 65 zakładników z pobliskiego aresztu w odwecie za zlikwidowanie przez Armię Krajową posterunku policji granatowej i jej komendant volksdeutcha Alberta Alschera we Wrzawach koło Sandomierza.

Drugą egzekucję Niemcy dokonali 20 października 1943 roku w Charzewicach na tzw. „Maźnicy”. Tam Niemcy rozstrzelali 25 zakładników w odwecie za zlikwidowanie przez Armię Krajową niemieckiego zarządcę majątku Lubomirskich w Charzewicach Martina Fuldnera.

Cześć Ich Pamięci!