Podpisanie Paktu Ribbentrop-Mołotow w Moskwie

23 sierpnia obchodzimy „Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych”. Dzień pamięci obchodzony jest w rocznicę podpisania paktu, który zapoczątkował IV rozbiór Polski i II wojnę światową. Po podpisaniu paktu między Hitlerem a Stalinem, Polska doświadczyła niespotykaną dotąd agresję i gigantyczne ludobójstwo, którego dokonali na polskich ziemiach Niemcy i Rosjanie. 

23 sierpnia 1939 roku w Moskwie (ZSRR) podpisany został pakt o nieagresji pomiędzy nazistowskimi Niemcami i sowiecką ZSRR nazywany Paktem Ribbentrop-Mołotow. Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR – Joachim von Ribbentrop i Wieczesław Mołotow, w imieniu swoich przywódców Adolfa Hitlera i Józefa Stalina dokonali podziału terytoriów państw Europy Środkowej i Wschodniej. W efekcie pakt był wymówką aby kilka dni później Polska została zaatakowana przez dwóch agresorów, od zachodu przez niemiecką III Rzeszę i kilka dni później od wschodu przez sowieckie ZSRR.

1 września 1938 r. Niemcy rozpoczynają anihilację Polski

1 września 1939 roku był pierwszym dniem piekła Polaków. Wkrótce skapitulowało słabo przygotowane polskie wojsko i rozpoczęła się brutalna pięcioletnia niemiecka okupacja. Zanim ukształtowało się polskie podziemie i przystąpiło do jakichkolwiek działań dywersyjno-bojowych, Niemcy rozpoczęli masową eksterminację polskiej ludności na zajętym obszarze okupowanej Polski, której nazwę zmienili na Generalne Gubernatorstwo.

Sowiecka mapa pokazująca podzielenie Polski między Niemcami i sowiecką Rosją.

Aresztowania, obozy koncentracyjne i egzekucje stały się powszechnym zjawiskiem i ulubioną metodą zastraszania i likwidowania Polaków przez Niemców w czasie okupacji. W tej sytuacji, władze Polski Podziemnej podjęły walkę jako odwet. Walkę z okupantem podjęli początkowo oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego II RP, którzy od momentu kapitulacji WP rozpoczęli formować organizacje konspiracyjne. Większość tych organizacji w późniejszym czasie zostało scalonych najpierw z Związiem Walki Zbrojnej (ZWZ), a następnie Armią Krajową (AK), która obieła tereny całego okupowanego kraju i stworzyła siatki za granicą.

17 września 1939 r. atakują od wschodu Rosjanie

16 dni po niemieckiej agresji do rozbioru Polski przystąpił sowiecki agresor. Na terenach II RP zajętych przez Sowietów i Armię Czerwoną, sowiecka administracja i NKWD przystąpiła do deportacji ludności polskiej. Od lutego 1940 roku do czerwca 1941 roku Sowiecie wywieźli ponad 760.000 Polaków do obozów w głąb Rosji. Więźniowie byli zmuszani do niewolniczej pracy w kopalniach i przy wyrębie lasów. Do tej pory nieznana jest liczba śmiertelnych ofiar głodu, mrozu i wycieńczenia w tych obozach. W tym samym czasie agenci NKWD rozstrzelali około 22.000 osób, w tym ponad 14.700 polskich oficerów wziętych do niewoli we wrześniu 1939 roku w tzw. Zbrodni Katyńskiej.

Piekło Polaków

Przez kolejne 5 lat na terenach Polski trwało piekło jakiego dotąd nigdy nie widział świat i nie doznało żadne inne państwo. Polska straciła ok. 6.000.000 obywateli. Z rąk najeźdźców zginął co piąty Polak, około 220 osób na każdy 1000.

Nierozliczone zbrodnie

Każdy Polak powinien wiedzieć i pamiętać, że to Polska była największą ofiarą II wojny światowej, a zbrodnie jakich dokonali Niemcy i sowiecka Rosja nigdy nie zostały rozliczone. Polacy nigdy nie otrzymali reparacji za doznane zniszczenia i cierpienie. W zamian zachód oddał Polskę pod kontrolę Stalina co skutkowało kolejną krwawą 45 letnią okupacją Polski.

Pamiętajmy!

Pamiętajmy kto te krzywdy wyrządził Polsce, kto brutalnie mordował naszych ojców, dziadów i pradziadów. Uczmy naszych dzieci historii aby się ona więcej nie powtórzyła. Wyciągajmy wnioski po to aby nasi wrogowie nie pisali za nas nowych narracji, z jakimi w ostatnich od wielu lat przychodzi nam się mierzyć i które się nasilają. Nie pozwólmy aby dochodziło do takich wypaczeń, że z największej ofiary jaką był Polska robi się dziś współodpowiedzialnego za te zbrodnie. Nie możemy na to pozwolić.

MW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *